PERİYODİK BAKIM

Motorlu araçların belli aralıklarla kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi işlemidir ve aracınızın performansı açısından büyük önem arz etmektedir. Periyodik bakım, aracınızın yürüyen aksamı ile ilgili detayların kontrolünü sağlayacağından oluşabilecek arızaların önüne geçilmesini sağlayacağı gibi, daha keyifli ve güvenli bir sürüş sağlamanızda da etkili olacaktır.

 • Ağır Bakımda Neler Yapılır ?

  • Triger kayışları kontrol/değişim
  • Baskı balata kontrol/değişim
  • Şanzıman kontrolü
  • Direksiyon kutusu ve direksiyon kontrolü
  • Rot ayarı (gerekliyse), tabla fişekleri, tabla kontrolü

Periyodik Bakımda Neler Değişir ?
Alman Araç Üreticileri Benzinli Ve Dizel Araçlar İçin; 15.000 km de bir Periyodik bakım yapılmasını tavsiye etmektedir. Fazla Kilometre Yapmayan Araçlarında yılda en az 1 sefer periyodik bakıma girmesi gerekmektedir.

Periyodik bakımda değişmesi gereken parçalar, yardımcı ürünler ve yapılması gerekli kontroller modeli, kilometresi ve yaşına bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak periyodik bakımlarında yapılan işlemler aşağıdaki biçimdedir;

 • Motor yağı değişimi
 • Motor bakımı (keçelerin kontrolü, sızdırma, kaçak, bujilerin kontrolü v.b.)
 • Yağ filtresi değişimi
 • Hava filtresi değişimi
 • Polen filtresi değişimi
 • Yakıt filtresi değişimi
 • Frenlerin bakımı ve kontrolü (gerekli durumlarda fren disklerinin değişimi)
 • Ön takım kontrol

PERİYODİK BAKIM; motorlu araçların belli aralıklarla kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi işlemidir ve aracınızın performansı açısından büyük önem arz etmektedir. Periyodik bakım, aracınızın yürüyen aksamı ile ilgili detayların kontrolünü sağlayacağından oluşabilecek arızaların önüne geçilmesini sağlayacağı gibi, daha keyifli ve güvenli bir sürüş sağlamanızda da etkili olacaktır.

LASTİKLERİN BAKIMI
Aracınızın lastiklerinin balans, ön düzen ayarının yanı sıra hava basınç kontrolü, nitrojen dolumu, lastik aşınması ve hasar kontrolleri ile lastik supap/supap kapakları ve diş derinlik ölçümü yapılmalıdır.

YAĞ FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Yağ filtresi, motor yağını süzer ve yağlama kanallarında akışı sağlar. Bu nedenle yağ filtresinin zamanında değiştirilmesi ve düzenli olarak bakımının yapılması yağ kanallarında oluşabilecek tıkanmaların önüne geçecektir.

YAKIT FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Yakıt filtresi, aracınızın yakıtındaki yabancı maddeleri süzerek, yakıt pompasına temiz yakıtın ulaşmasını sağlar. Araçta yakıt tasarrufunu sağlamak ve çekiş problemleri yaşamamak için yakıt filtresinin zamanında değiştirilmesi önem arz etmektedir.

ATEŞLEME BUJİSİ KONTROLÜ
Benzinli araçlarda yakıt hava karışımının ateşlenmesi bujiler vasıtası ile gerçekleşmektedir. Bujilerin zamanında kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda değiştirilmesi, yetersiz ateşlemeye bağlı olarak yaşanan tekleme probleminin önüne geçecektir.

FAR VE AYDINLATMA SİSTEMİ KONTROLLERİ
Aracınız ile yapacağınız yolculukta görüş kaliteniz ve sizi takip eden ya da karşıdan gelen araçların sizi görebilmesi güvenli bir sürüş için önemli olan unsurlardan biridir. Bu nedenle periyodik bakımlar dahilinde aracınızın far ve aydınlatma sistemleri için gerekli kontrolleri yapılmalıdır.

FREN SİSTEMİ KONTROLLERİ
Aracınızla ile yapacağınız yolculuğun emniyetli olabilmesi adına fren sisteminin kontrolü oldukça büyük önem taşımaktadır. Arabanın ön ve arka fren balataları, fren merkezi, fren hortumları, fren hidroliği gibi aksamlarının düzenli kontrolü güvenli bir sürüş elde etmenizi sağlayacaktır.

TÜM KAYIŞLARIN DEĞİŞİMLERİ
Aracınızın kayışları kontrol edilerek gerekli görüldüğünde değişmesi gereken kayışlar değiştirilir.

SÜSPANSİYON SİSTEMİNİN KONTROLÜ
Aracın zemin ile temasında rol oynayan amortisörlerin, rot başı ve rotillerin kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda parçalar ile ilgili değişiklikler yapılması aracın yol tutuş performansını arttıracaktır.

MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ
Motor yağı, aracın çalışması esnasında hareketli parçalar arasında bir yağ filmi oluşturarak sürtünme ve aşınmanın önüne geçer. İçerdiği katkılar sayesinde motor parçalarını temizler. Motoryağı seviyesinin belli aralıklarla kontrol edilmesi, motor yağının en az yılda bir kez değiştirilmesi gerekir.

HAVA FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Hava filtresi, havadaki toz taneciklerini süzerek motora temiz hava girişini sağlar. Hava filtresinde yapılacak periyodik bakım sayesinde hava filtresinin tıkanmasından kaynaklanacak performans düşüşü ve verim kaybının önüne geçilebilir.

AKÜNÜN BAKIMI
Akü, araçların ilk harekete geçmesi ve çalışmasını sağlayan, marş motoruna akım gönderen, kimyasal anlamda enerji depolayan ve gerektiğinde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren ekipmanlardır. Araçlarınızın akü bağlantı kabloları, elektrolit seviyesi kontrol edilmeli ve kutup başı temizliği yapılarak akü voltajı ölçümü yapılmalıdır.

POLEN FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ
Klima ve havalandırma sisteminin verimli çalışması ve araç içi temiz hava girişinin sağlanabilmesi için, aracınızın polen filtresinin periyodik bakımlarda kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda değişiminin yapılması gerekir.

EGZOZ SİSTEM KONTROLLERİ
Aracınızın egzoz bağlantı hattında herhangi bir paslanma veya kaçak olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

KLİMA SİSTEMİ KONTROLLER
Aracınız ile yapacağınız yolculuklarda aracınızın iç ısısı sürüş performansını etkileyen bir unsur olduğundan klima sisteminizin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

Diğer Servislerimiz

Lastikler & Süspansiyon Rot Balans

Oto Kaporta Boya

Periyodik Bakım

Yedek Parça

Elektrik Elektronik Sistemi

Arıza Tespit

Garantili hizmet yapılır

Her zaman en uygun fiyat ve en kaliteli ürün politikasıyla Çetin Volkswagen Özel Servis hizmetinizde. Örnek Firma olarak her zaman sizlere en iyi hizmeti vermek için caba sarf ettik. Çetin Volkswagen Özel Servis olarak siz değerli müşterilerimizle daha iyi iletişime geçebilmek için web sitemizi oluşturduk. Web sitemiz üzerinden bizimle temasa geçebilir, firmamız ile ilgili yorum ve eleştirilerinizi bize iletebilirsiniz.

Çetin Volkswagen Özel Servis çalışma hayatına 2003 yılında başladı. Bu uzun serüvenimizde yanımızda olduğunuz ve bize güvendiğiniz için sonsuz teşekkürler.

 • En Doğru Sonuçlar
 • Son Teknoloji
 • Uzman Kadro
 • Detaylı Raporlama
 • Ekonomik Çözümler
 • Güvenilir Ekspertiz
 • Ve Süprizler…

En Uygun ve En Kaliteli Servis Hizmeti İçin Bize Ulaşın!